500 Falcon Road Norristown, PA 19403
Sold

  500 Falcon Road Norristown, PA 19403

Sold on 06/10/2019
$349,000 (USD)
3
BED
3
BATH
1,798
SQFT
Sold Date:
06/10/2019
Taxes
$5,351(2018)
Lot Size
0.41 acres
Type
Single-Family Home
Year Built
1971
Style
Colonial
School District
Methacton
County
Montgomery County

Listed By

Samantha Vasaturo, Coldwell Banker Realty
Bought with
Jessica E. Fox, Long & Foster Real Estate, Inc.
Source
BRIGHT IDX
Last checked May 13 2026 at 12:30 AM GMT+0000
Bathroom Details
  • Full Bathrooms: 2
  • Half Bathroom: 1
Stories
  • 2
Living Area
  • 1,798 sqft

Listing Price History

Date
Event
Price
% Change
$ (+/-)
Apr 17, 2019
Price Changed
$349,000
-4%
-$15,499
Apr 17, 2019
Price Changed
$364,499
0%
-$401
Mar 22, 2019
Price Changed
$364,900
-3%
-$10,000
Mar 15, 2019
Price Changed
$374,900
-1%
-$5,000